Wykorzystanie PowerShell Core znacznie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat. W szczególności fakt, że większość naszego wzrostu pochodzi z użytkowania Linuksa, jest statystyką zachęcającą nas do inwestycji w sprawienie, aby PowerShell był zdolny do wykorzystania na wielu platformach (…)

Jednakże, możemy również wyraźnie zauważyć, że wykorzystanie dla Windowsa nie rośnie tak znacząco, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że PowerShell został spopularyzowany na platformie Windows(…)

Oznacza to, że użytkownicy Windows PowerShell i PowerShell Core będą mogli korzystać z tej samej wersji PowerShell do automatyzacji w systemach Windows, Linux i MacOS oraz w systemie Windows, a użytkownicy PowerShell 7 będą mieli bardzo wysoki poziom zgodności z modułami Windows PowerShell, na których polegają obecnie (…)

 

Czyli, innymi słowy: Microsoft chce umieścić wszystkie platformy na tej samej wersji PowerShell dla lepszej kompatybilności między platformami. Microsoft wprowadzi także zmiany w cyklu wsparcia technicznego PowerShell. Firma wyda wersje zarówno LTS (Long Term Servicing), jak i wersję „nieLTS” PowerShell 7, aby ściśle dostosować je do cyklu życia .NET Core.

Microsft planuje wydać PowerShell 7 w maju 2019 r. , przy czym udostępnienie będzie zależne od ukończenia integracji i sprawdzania poprawności PowerShell z .NET Core 3.0

Odnośnie wydania PowerShell 7 dla użytkowników Windows, Microsoft ma w zamiarze pozwolić użytkownikom przełączać się między PowerShell 5.1 i PowerShell 7, aczkolwiek Microsoft nie wskazuje też narazie, kiedy PowerShell 7 pojawi się w przyszłej wersji Windows 10 lub Windows Server, biorąc pod uwagę, że oś czasu .NET Core nie pokrywa się z osią czasu Windows.

 

Źródło: Microsoft

 

 

Udostępnij, jeśli ci się spodobało: