Urząd certyfikujący Comodo CA, będący jednym z największych urzędów certyfikujących, poza swoja komercyjną ofertą, umożliwiał także uzyskanie całkiem za darmo, certyfikatu S/MIME na potrzeby szyfrowania oraz podpisywania elektronicznego korespondencji e-mail. Co też zresztą było tematem jednego z filmów na naszym kanale YouTube. A jeżeli ktoś nie wie jeszcze czasem, jakie są zalety szyfrowania oraz podpisywania elektronicznego wiadomości e-mail, to zapraszamy do naszego cyklu dotyczącego tematyki Podstaw szyfrowania danych.

1 listopada 2018 r., tj. rok po przejęciu Comodo Group przez Francisco Partners,  ogłoszono, że urząd certyfikujący znany do tej pory pod marką Comodo CA zmienia swoją markę na Sectigo. Dlatego też aktualnie wystawiane darmowe certyfikaty S/MIME, mają już jako urząd certyfikujący wskazany „Sectigo RSA Client Authentication and Secure Email CA” (a nie Comodo).

Niedawno okazało się, że nowo wystawiane certyfikaty S/MIME nie mają już ustawionej ważności na rok, tylko na 1 miesiąc.

 

 

Niestety okazuje się, że to nie koniec zmian, gdyż wczoraj Sectigo rozesłało do swoich klientów darmowych certyfikatów informację, iż od tej pory zmieniają się zasady wystawiania certyfikatów na potrzeby szyfrowania oraz podpisywania wiadomości e-mail:

 

Przy czym Sectigo poinformowało także w tej samej wiadomości, iż:

Czyli:

  • do tej pory wystawione certyfikaty będą działać oczywiście nadal, dopóki nie wygaśnie im termin ważności, wtedy już niestety będzie można uzyskać certyfikat S/MIME w ramach zakupu w ofercie komercyjnej,
  • darmowe certyfikaty S/MIME będą teoretycznie wystawiane nadal, ale już tylko dla „nowych klientów”, i nie na rok jak do tej pory, a na 1 miesiąc.

 

 

Powstaje teraz pytanie: i jak tu teraz żyć…

Cóż, zostaje np. komercyjna oferta naszego rodzimego Certum, za niecałe 50zł brutto za rok.

Ale niedługo na łamach naszego blogu pojawi się artykuł, w ramach którego zostanie opisana inna dostępna jeszcze darmowa oferta certyfikatów S/MIME (wystawianych na rok). Jak tylko artykuł się pojawi, tutaj również zostanie umieszczona informacja o tym fakcie, i odpowiedni link 🙂

Udostępnij, jeśli ci się spodobało: