Operator domen .pl (czyli NASK) poinformował, że wprowadził do oferty świadczonych usług dla domen „.pl: usługę „Registry Lock„.

 

Do czego może mi się przydać usługa „Registry Lock”?

Aktywowanie w/w usługi u swojego rejestratora spowoduje, że nie będzie możliwe już dokonywanie istotniejszych zmian dla domeny, na podstawie zwykłego zgłoszenia „online”.

Dokładniej, Registry Lock zablokuje możliwość wykonywania zmian, takich jak:

  • usunięcie opłaconej domeny
  • zmiana danych abonenta domeny
  • zmiana abonenta domeny
  • możliwość transferu obsługi do innego rejestratora
  • możliwość zmiany delegacji domeny
  • możliwość usunięcia i zmiany IP serwera nazw utworzonego w blokowanej domenie – o ile występuje w jej delegacji.

Czyli po aktywowaniu w/w usługi, rejestrator będzie musiał w ramach bezpiecznego bezpośredniego kontaktu (ze wskazaną osobą, lub wskazanymi osobami) zweryfikować wykonanie zgłoszonych zmian.

 

 

Przy czym wrócić można do pytania: dobrze, ale tak w sumie to po co mi to?

I tu sytuacji „lekko paranoidalnych” do wyobrażenia może być wiele.

Na przykład mamy pracownika, który zajmuje się administrowaniem naszą domeną DNS – my jesteśmy właścicielem, ale ta osoba ma zlecone wykonywanie (prawie) wszelkich operacji obsługi tejże domeny u rejestratora.  I nagle może wyjść na jaw, że tenże pracownik okazał się niezbyt uczciwy, i bez naszej wiedzy wytransferował domenę do innego rejestratora. A w niektórych firmach domena może stanowić całkiem niemałą wartość w ich majątku (sięgająca nawet milionów złotych, i nierzadko wykazywaną też w sprawozdaniach finansowych). W takiej sytuacji okaże się, że przy próbie dokonania transferu, rejestrator zadzwoni do osoby wcześniej wskazanej (czyli wtedy już nas, a nie pracownika), i będzie oczekiwać potwierdzenia wykonania zmiany. A nawet sama próba zmiany danych osoby mającej potwierdzać zmiany, wymaga również jednak potwierdzenia u „poprzedniej” tejże osoby.

Równie dobrze do takiego wytransferowanie może na przykład doprowadzić np. jeden ze wspólników w spółce – stanie się wtedy jedynym dysponentem tejże domeny, co niekoniecznie może być zgodne z interesem pozostałych wspólników.

Stąd jak można zauważyć, zabezpieczenie takowe, na pewno wdroży pewne niedogodności, i wydłużenie procedury wykonywania niektórych zmian – gdyż wymagały będą dodatkowych bardziej czasochłonnych mechanizmów uwiarygodnienia przez rejestratora wykonania takowych zmian. Ale tak to już jest, że z reguły bezpieczeństwo wiąże się z wydatkami, bądź brakiem wygody. Stosowanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie, także nie jest dla nas wygodne, ale jednak może nam często gęsto uratować życie…

 

 

Gdzie i jak mogę aktywować funkcję „Registry Lock” dla swojej domeny?

I tu okazuje się, że sprawa narazie nie jest taka prosta, gdyż wg informacji NASK, aktywowanie tejże funkcji jest możliwe tylko u rejestratorów, którzy przystąpili do programu partnerskiego tejże usługi.

Na obecną chwilę tworzenia tegoż artykułu, partnerzy, którzy zadeklarowali świadczenie usługi Registry Lock dla domen „.pl„, to:

  • AttHost sp. z o.o.
  • dhosting.pl sp. z o.o.
  • H88 S.A.
  • Hosting serwis sp. z o.o

Trudno też niestety znaleźć u w/w rejestratorów informację, odnośnie tego, jak akurat u nich wygląda procedura aktywacji omawianej usługi.

Teoretycznie, wg NASK, abonent domeny ma (jakimś założonym przez rejestratora sposobem) złożyć odpowiednią dyspozycję u swojego rejestratora, a tenże zleca wtedy operatorowi domeny (czyli dla domen .pl jest to NASK), aktywowanie usługi dla wskazanej przez abonenta domeny „za pośrednictwem wieloetapowej procedury uwierzytelniającej”, a uruchomienie usługi zostanie potwierdzone poprzez wiadomość e-mail (wysłaną na adres podany w danych abonenta domeny).

Natomiast szczegóły już oczywiście u każdego rejestratora, mogą wyglądać troszkę różnie…

Conieco więcej informacji odnośnie omawianej usługi można znaleźć z w FAQ na stronie NASK: https://www.dns.pl/PL_REGISTRY_LOCK/FAQ

 

Źródło: NASK

 

 

Udostępnij, jeśli ci się spodobało: