AdminAkademia zaprasza na kolejny kurs, w cyklu kursów „Linux LPIC”, czyli:

 

Po szczegółowe informacje dot. kursu, zapraszamy pod adres:

 

 

Pierwsze 2-3 zajęcia kursu będą otwarte, tj. uczestniczyć będzie mógł w w nich każdy, bez żadnych opłat.


Akurat tak wyszło, że z grupą z z poprzedniej edycji (LPIC 2) doszliśmy, iż fajnie będzie już sprawniej zacząć nowy kolejny kurs (grupa sama wybrała, że to ten), i aby więc nie czekać tyle na realizację naboru, jest też taki właśnie pomysł, aby uczestniczyć mógł każdy chętny na początek kursu, zanim formalne kwestie sobie ogarniemy.

Będzie też jakaś okazja się przekonać, jak mniej więcej tego typu zajęcia kursów wyglądają 😉

 

 

 

Aby uczestniczyć w pierwszych zajęciach kursu LPIC 3-304 można:

  1. napisać prośbę na adres e-mail: kontakt@adminakademia.pl – wtedy przesłane zostanie zaproszenie na spotkanie w platformie ClickMeeting, której używamy na kursie do realizacji naszych spotkań/zajęć (można wtedy będzie zobaczyć, jak to wygląda)
  2. biorąc też pod uwagę, iż na w/w platformie do webinariów, jaką wykorzystujemy na codzień do naszych kursów zdalnych jest limit do 100 osób, to także będzie równocześnie realizowana w dniu 25 maja od godz. 20:00 transmisja na żywo na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/-lrG5YGum2I

 

Na samym pierwszym spotkaniu zostanie omówiona logika kursu, zorganizowania sobie środowiska pracy na potrzeby kursu, itp.
To , kiedy odbędą się pierwsze stricte zajęcia już praktyczne dla kursu LPIC3-304, to ustalimy wspólnie na tych pierwszych zajęciach organizacyjnych.
Dane dostępowe do tych kolejnych drugich spotkań będą też przekazane na naszej stronie, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych (również będą to zajęcia otwarte, i będzie można uczestniczyć w nich w ramach platformy do webinariów, albo w transmisji na żywo na YouTube).

Dalsze szczegóły na pierwszym spotkaniu 😉

 

 

 

Jeżeli pojawią się jakieś pytania, proszę pisać poprzez formularz, lub na adres: kontakt@adminakademia.pl

 

 

Udostępnij, jeśli ci się spodobało: